Sunday, January 08, 2012

Irani kërkon të oksigjenit në mesin e aleatëve të saj në Amerikën Latine

Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad ka udhëtuar për herë të pestë sot për Amerikën Latine për të ndërmarrë një turne shakullinë e pesë ditë në Venezuelë, Nikaragua, Kuba dhe Ekuador, duke kërkuar mbështetje politike dhe financiare për të mundësuar për ta anashkaluar bllokadën e imponuar nga Perëndimi për shkak të programit të tij bërthamor. Si në të katër rastet e mëparshme, Ahmadinexhad ka filluar vizitën e tij në zyrën e Hugo Chavez, presidenti i hapur gjashtë vjet më parë të regjimit të ajatollahë dyert e rajonit dhe me retorikën e njëjtë ai predikon kundër SHBA-imperialiste .

"Kultura e popujve të këtij rajoni dhe pretendimet e saj historike janë të ngjashme me popullin iranian," tha Ahmadinexhad para nisjes me tre ministrat e tij në këto katër vende që pretendojnë të jenë socialistët. "Populli i Amerikës Latine ka pasur një mendim anti-koloniale dhe është tashmë në dorë dhe të qëndrojë kundër teprimeve të regjimit të shtypjes," tha ai. Jashtë udhëtimi është Brazili, i cili është gjoja pashënuar Rousseff Iranin që të bëhet president.

Udhëtimi Ahmadinexhadit vjen në mes të trazirave ushtarake të ujërave të Gjirit Persik kur ekonomia iraniane, në të kuqe, nuk duket për udhëtime shumë, dhe kur kontestet e brendshme ha regjimit.

Vetëm javën e kaluar, më 2 janar, Teheran njoftoi suksesin e manovrave ushtarake në ngushticën e Hormuz, kanali prizë 40% të prodhimit të naftës globale, Irani kërcënoi për të mbyllur në qoftë se SHBA dhe Evropa forcon deri sanksionet .

Udhëheqësi iranian do të vizitojë Venezuelën, Nikaraguan, Ekuador dhe Kuba. Brazil, e cila ka qenë unchecking e Teheranit, është
nga e udhëtimit
Vendimi i Iranit për të shkuar përpara me programin e tij bërthamor ka fituar katër raunde të sanksioneve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe fuqive perëndimore, me konsekuent mbytje të ekonomisë. Vetëm në vitin e fundit, monedha, rial, ka akumuluar një rënie prej 66% dhe ka humbur 12% të vlerës së saj kundrejt dollarit. 30 janar pritet që ministrat e jashtëm të BE-së të miratojë sanksione të reja kundër Teheranit lidhur me refuzimin e saj për të ndalur një program që synon marrjen ekspertët bombë atomike.

Uashingtoni është duke ndjekur nga afër itinerarin e presidentit iranian në rajon dhe theksoi Nikaragua dhe Ekuador, nëpërmjet shtigjeve thirrje telefonike, raprezaljet e për ata të ekspozuar ndaj lidhjeve më të ngushta me Iranin. "Ne jemi të arritur tek vendet në rajon për të shpjeguar atë që ai do të thotë legjislacionin tonë të ri për ata që negociojnë me Bankën Qendrore të Iranit," tha ai Efe William Ostick, zëdhënësi për Amerikën Latine Departamentit të Shtetit. Ostick referuar projekt-ligjit i miratuar nga shpenzimet e Mbrojtjes Barak Obama dhjetorin e kaluar 31, për herë të parë vendos sanksione kundër çdo institucion të huaj të tregtisë në Bankën Qendrore të Iranit. Për Victoria Nuland, i Departamentit të Shtetit, udhëtimin e Ahmadinexhadit është një veprim i dëshpëruar: "Si e regjimit ndjen presion në rritje, është i dëshpëruar për miqtë."

Venezuela është një shembull i qartë i gjobave që ata mund të kërcënojnë Shtetet e Bashkuara: në vitin 2006, dhe deri tani, Qeveria e Venezuelës ishte paçertifikuar "për dështimin për të bashkëpunuar plotësisht me përpjekjet kundër terrorizmit", dhe në maj 2011, Uashingtoni vendosi sanksione mbi shtetin Petroleos de Venezuela (PDVSA), e cila të parandaluar atë nga vendosja e kontratave apo të marrin fonde nga qeveria amerikane për shitjen e benzinës për të komponentëve të Iranit. Dhe të dielën U. S. Ambasada në Caracas konfirmuar përjashtimin e konsullit Venezuelës në Miami, Livia Acosta, emërohet të punojë në mes të 2006 dhe 2008 në një plan të dyshuar iranian për të drejtuar një sulm kundër bimëve kompjuter bërthamore amerikane në Kuba do të kishte ndihmuar.

SHBA ka dëbuar konsulli Venezuelës në Miami, Livia Acosta, të akuzuar për bashkëpunim në një plan iranian për të drejtuar një sulm kundër bimëve kompjuter bërthamore amerikane
Këto paralajmërime kanë të Caracas dhe Havanë nuk e kujdesit. Hugo Chavez pritet të Ahmadinexhad me armë të hapur që nga shtatori 2011, kur ai u pezullua vizitoni një president iranian në Caracas për shkak të kancerit të zbuluar Chavez. Që nga viti 2006, Venezuela dhe Irani do të bashkohen rreth 300 marrëveshje për bashkëpunim energjetik, petrokimike, tregtare, industriale, bankare, arsimit, turizmit, telekomunikacionit, transferimin e teknologjisë dhe zhvillimin e, bioteknologjia nanoteknologji dhe hapësirë ​​të shërbimeve. Por axhendën e takimit të reja që do të mbahet të hënën, nuk është zbuluar. Dhe më shumë se biznesit, Chavez ka thënë se Ahmadinexhad është për atë "një vëlla që u reziston, si një mal për të agresioneve të imperializmit dhe kolonializmit."

No comments :